ÇIYAN İLAÇLAMA

insect macro predator creepy

3-10 cm büyüklüğünde 2-8 mm eninde yassı halkalı etrafında 17 çift anteni olan zehirli canlılardır. Gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık yerlerinde, taş altlarında, deliklerde gizlenirler. Geceleri dolaşır, böcek ve solucanlar ile beslenir, insana saldırmazlar. çıyan ilaçlama servisi için bizi aramanızı önemle belirtmek isteriz. Zira çıyan tehlikeli ve zehirleyici bir hayvandır.

 

Çıyan Biyolojisi

Genelde bina ve ev yakınlarında görülen türleri 5 cm’dir. Çıyan 4-11 cm arası büyüklükte 3-9 mm eninde, yassı , gövdesinde 17 çift anten bulunan zehirli bir böcektir. Gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık yerlerinde, taş altlarında, deliklerde oyuklarda gizlenirler. Geceleri haşere ve solucanlar ile beslenir ve insanlara saldırmaz. Çıyan terlik ve ayakkabı giyerken veya çıplak ayakla dolaşırken sokabilir. Çıyan sokmasında koyu renkli iki adet iz görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme emareleri görülür.

Isırdıkları yer hemen temizlenmeli gerekirse biraz kanatılmalı ve hemen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

 

Kontrol Önlemleri

Çıyan üreyen kulübe ve evler boşaltılır, içerisi ve dışarısı ile üreme yerleri kalıcı çıyan ilaçlarıyla çıyan ilaçlaması yapılır. Bizi arayarak çıyanla mücadele de hem zaman kaybından hem de daha ekonomik fiyatlardan hizmet alarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Çıyan ısırmalarında veya sokmalarında ısırılan yer hızla emilir gerekirse çıyan ısırığı yeri biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora götürülür. Çıyan haşeresinin iç alanlara girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması, sarmaşık vb. bitkilerin fazla olduğu binalardan uzak tutulması sağlanmalıdır. İç mekanlarda çıyanlara karşı verilecek mücadelede bizi aramanız yeterli olacaktır.

 

 

Haşere İlaçlama Hizmetine Mi İhtiyacınız VAr?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.