YILAN İLAÇLAMA

Hemen hemen bütün yılanlar zehirlidir. Zehirli yılanlar bu sebeple savunma amacı dışında kontrol amacıyla kullanırlar. Yılanlar genellikle insanları öldürebilecek güçte zehirleri vardır. Yılanların dış görünüşe göre zehirli olup, olmadıklarını değerlendirmek çok zordur. Bu sebeple mutlaka yılan ilaçlama firmalarından destek alınması gerekmektedir.

Şüphesiz ki yılanlarda doğanın bir parçasıdır. Yılanlar uzun zamanlardan beri insanlar tarafından bir tehdit olarak görüldükleri için öldürülmektedir. İnsanların yılanlara karşı mücadele etme yöntemleri arasında öldürme veya uzak tutmaya yöneliktir. Yılanlar normal böcek ve haşerelerden farklı oldukları için müdahale etme işleminde de farklı teknikler kullanılmaktadır.

 

Kontrol Önlemleri

Yılan ile mücadele çok önemlidir ve ilaçlama yapanın bu konuyu oldukça iyi bilmesi gerekmektedir. Çünkü yılan sıkıştığında ve korktuğunda saldırıya geçer ve sokmaya çalışır. Bilinçsizce yaklaşmak çok tehlikeli olabilir. Yılan ilaçlaması için kullanılacak ilaçların çok dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Yılanlarla mücadelede önemli bir nokta bulunmaktadır. Yılanların duyu organları bulunmamaktadır. Duyamazlar ancak, titreşimleri ve kalp atışlarını hissedebilirler. Yılanlarla mücadele etmekte genellikle 2 tür yöntem kullanılmaktadır:

  1. Kimyasal Mücadele: Yılanları rahatsız ederek uzaklaştırmak için kullanılan yöntemdir.
  2. Yer altı Mücadele: Toprağa titreşim vererek yılanları uzaklaştırır. Sadece yılan değil, aynı zamanda fareyi de uzaklaştırır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir