FUMİGASYON

Tarımsal ürünlerde bulunan zararlıların yumurta, larva, pup ve erginlerine karşı bir fümigant ( gaz haline geçen ve zararlıların çeşitli devrelerine etkili olan kimyasal madde ) kullanılarak yapılan imha metodudur.
 

FARMAKİLL, çevreyi depolanmış ürün zararlılarından arındırmak; iş sağlığı ve iş güvenliği yönetmeliklerine uyumu sağlamak amacıyla profesyonel fumigasyon uygulamaları sunmaktadır. Sevkiyat, lojistik, imalat, depolama, silo, öğütme ve tarımsal işletmeleri korumak amacıyla pratik fumigasyon hizmet çözümleri sunuyoruz. Çalışma ve faaliyetlerimizde mevcut yasalara ve iş güvenliği kurallarına kesinlikle uyacak şekilde eğitimli ve deneyimli teknisyenlerimiz en son fumigasyon teknolojisini kullanmaktadır.

 

Fumigasyonun Özellikleri

1 – Doğrudan doğruya tarımsal ürünlere tatbik edilebilir. Bu yüzden pratik bir işlemdir.

2 – Fumigantlar mide ve kontakt yolla etkili ilaçlar kadar bakiye ve koku bırakmazlar.

3 – Ambar zararlılarına karşı ambar dezenfeksiyonu ve fiziksel tedbirlerin tesir edemeyeceği durumlarda kati netice verirler.

4- Fumigantlar yüksek nüfus kabiliyetine sahiptirler. Bu nedenle gemi ambarları, silolar gibi yerlerde hiç bir mücadele metodunun yapamayacağı işi görürler.

5 – Büyük miktardaki ürüne özellikleri dolayısıyla kolayca tatbik edilebilirler.

6 – Diğer yöntemlere nazaran daha kısa zamanda netice ulaştırırlar.

 

Fosfin Fumigasyon Çözümü

Fosfin fümigasyon uygulaması, dökme mallardaki zararlı haşaratı ortadan kaldırmada basit ve maliyet etkin bir metottur ve iyileştirici haşere kontrol çözümü olarak kullanılabilir. Fosfin gazının verebileceği zarar göz önüne alınarak hacim fumigasyonu yerine aşağıdaki uygulamalar ülkemizde yapılmaktadır.

  • Konteyner Fumigasyonu
  • Çadır Altı Fumigasyonu
  • Silo Fumigasyonu
  • Yığın Fumigasyonu

 

Hububat ve Gıda Ürünleriyle İlgili Uygulama

Fosfin uygulaması; tahıl, hububat, kurutulmuş meyve, fındık, pirinç, kakao ve kahve çekirdekleri dahil birçok dökme gıda ürünlerinde kabul edilmiş bir uygulamadır. Fosfin, hedef zararlıların tüm yaşam evrelerini ortadan kaldırır ve hiçbir bulaşma yapmaz ve haşere ilaç kalıntısı bırakmaz.

Fumigantın etkili şekilde işlev görmesi için yeterli süre olmalıdır. “gaz altındaki” süre “maruziyet süresi” olarak belirtilir. Fosfin, ortam sıcaklıklarında kullanıldığında, en iyi sonuçlar 14 gün içinde alınır.

İthal ve ihraç edilen tarımsal ürünlerin böceklerden temizlenmesinde en çok müracaat edilen yol fumigasyondur. Fumigasyon, bitki ve bitkisel ürünlere bulaşan zararlıların imhasında tatbik edilen bir gazlama metodudur.

* Yurt dışına giden ve gelen ürünlerinizde, gönderdiğiniz tahta paletlerde, konteynerlerde fumigasyon işlemi tarafımızca 7/24 yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.